Czy wyroby z jedwabiu są przyjazne dla alergików?

Osoby mające skłonność do uczuleń powinny być bardzo ostrożne pod kątem wybieranej odzieży, pościeli oraz rozmaitych akcesoriów. Materiały wykorzystywane do ich produkcji muszą być bowiem całkowicie bezpieczne dla alergików, aby nie wywoływały reakcji alergicznych, nie zbierały kurzu ani roztoczy. Czy wyroby z jedwabiu spełniają takie wymagania i są przyjazne alergikom? Sprawdźmy właściwości tego materiału w artykule!

 

Właściwości hipoalergiczne

Jedwab to materiał niezwykły i bardzo szlachetny, którego wysoka cena idzie w parze z najlepszą jakością oraz wyjątkowymi właściwościami. Przede wszystkim jest to tkanina naturalna i hipoalergiczna, dzięki czemu jest ona całkowicie bezpieczna dla osób ze skłonnościami do uczuleń. Dodatkowo miękka struktura tego włókna sprawia, że jest ono bardzo delikatne dla skóry, nie wywołuje podrażnień ani zaczerwienień, więc mogą go używać także osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze.

Ponadto dla alergików może okazać się równie istotne działanie antystatyczne jedwabiu. Oznacza to, że zarówno sukienki, koszule oraz bielizna, jak i poszewki jedwabne nie elektryzują się podczas noszenia czy spania. Cecha ta sprawia, że tkanina nie przyciąga roztoczy ani bakterii, a jednocześnie nie zbiera kurzu, który często przyczynia się do występowania reakcji alergicznych.

Pozostałe atuty jedwabiu

Atuty naturalnego jedwabiu nie kończą się jednak na bezpieczeństwie dla alergików. Tkanina ta, choć bardzo cienka i lekka, jest jednocześnie wytrzymała, elastyczna oraz odporna na gniecenie. Spośród pozostałych zalet jedwabnych włókien warto wymienić:

  • higroskopijność – jedwab chłonie wilgoć, a jednocześnie oddaje ją na zewnątrz,
  • izolację optymalnej temperatury – w zimne dni jedwabne wyroby zatrzymują ciepło, podczas upałów natomiast przyjemnie chłodzą,
  • wysoką przepuszczalność powietrza pozwalającą skórze oddychać.

Wszystko to sprawia, że wyroby jedwabne zapewniają niezwykły komfort oraz wygodę – każdy powinien zaopatrzyć się w choć jeden element odzieży wykonanej z tego materiału.