Aksamit to rodzaj tkaniny bawełnianej o krótkiej pokrywie włosowej. Znajduje ona szerokie zastosowanie przy projektowaniu wysokiej jakości ubrań oraz luksusowych dekoracji wnętrz. Aksamit może być gładki lub wzorzysty. Najpopularniejsza klasyfikacja wyróżnia aksamit bawełniany, wełniany oraz jedwabny. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ostatni z wymienionych rodzajów aksamitu – aksamit jedwabny, który wykorzystujemy do tworzenia oryginalnych i nowoczesnych stylizacji w naszym Atelier Silk Epoque by Olga Ziemann. Chcesz wiedzieć, co wyróżnia tę tkaninę? Oto zalety aksamitu jedwabnego.

Co wyróżnia aksamit jedwabny?

Aksamit jedwabny jest szlachetną, lekko połyskującą tkaniną, która przede wszystkim wyróżnia się miękkością i delikatnością. Materiał jest przyjemny w dotyku i nie podrażnia skóry, dlatego chętnie sięgają po niego także alergicy. Dostępny w naszej ofercie aksamit jedwabny jest w 100% naturalny. Składa się z wiskozy (82%) oraz jedwabiu (18%). Nie zawiera też syntetycznych domieszek takich jak poliester czy nylon. W naszym Atelier wykonujemy ubrania na podszewkach z jedwabiu 100%, starając się, aby tylko on miał bezpośredni kontakt ze skórą. Tym samym oferowany przez nas aksamit jedwabny eliminuje nieprzyjemne uczucie tarcia, a nadto spowalnia proces starzenia się skóry.

Dużym atutem dostępnego w naszym Atelier aksamitu jedwabnego jest również to, że materiał sprowadzany jest przez naszą projektantkę bezpośrednio z Włoch i Japonii. Do Polski trafia zatem po pozytywnym przejściu testu jakości. Oprócz tego aksamit jedwabny dopasowuje się do ciała, ale jednocześnie go nie opina i nie wywołuje uczucia skrępowania. Dzięki temu, że jest elastyczny, można tworzyć z niego stylizacje o różnym kroju. Produkowane z tego materiału ubrania takie jak np. sukienki czy spódnice jedwabne pozwalają zatem pokreślić atuty i ukryć ewentualne mankamenty figury, gwarantując maksymalną wygodę podczas noszenia.

Zaletą aksamitu jedwabnego jest również to, że materiał przepuszcza powietrze, dzięki czemu w każdej sytuacja zapewnia komfort termiczny. Ta oddychająca tkanina wykazuje też właściwości antystatyczne, co sprawia, że materiał się nie elektryzuje podczas chodzenia. Aksamit jedwabny jest również odporny na wilgoć i nie ma tendencji do zagnieceń.  Co ważne, jedwabny aksamit nie traci swoich właściwości również po praniu, aczkolwiek warto pamiętać, by przy jego czyszczeniu nie stosować agresywnych środków chemicznych i wybielających, a nadto prać w odpowiedniej dla tej tkaniny temperaturze. Przy stosowania się do zaleceń przez długie lata można cieszyć się estetyką i trwałością aksamitu jedwabnego.