Jak pracują projektanci mody ?

Projektowanie mody to trudna sztuka, wymagająca wiedzy, doświadczenia talentu oraz wyobraźni. To jednak również wspaniała przygoda, pozwalająca na stworzenie zachwycających, wyjątkowych i oryginalnych kreacji. W naszym wpisie ujawniamy kulisy pracy projektantów mody i zaglądamy do atelier Olgi Ziemann, twórczyni wyjątkowego atelier Silk Epoque. Powstają w nim oryginalne, kobiece, ekstrawaganckie kreacje, szyte z myślą o silnych, pewnych siebie, nowoczesnych, eleganckich i niezależnych kobietach. Tworzone w atelier kreacje nadają się zarówno na wyjście na lunch, do biura, jak i na uroczystą kolację. Polska produkcja, wysoka jakość materiałów, styl oraz elegancja to cechy wyróżniające Silk Epoque. Jak zatem pracują projektanci mody?

Przygotowanie projektu

Praca projektanta mody zaczyna się od przygotowania projektu. Białe karty papieru wypełniają ręcznie malowane, kobiece postaci, ubrane w projektowane kreacje. Najpierw powstaje czarny zarys konturów szkicu stroju, na który następnie nanoszone są kolory. Etap projektowania jest bardzo ważny, bowiem to właśnie wtedy powstaje ogólny zarys kreacji, uzupełniony detalami. Projektant z jednej strony puszcza wodze swojej fantazji, przelewając na papier wizję stroju, z drugiej uwzględnia praktyczne aspekty noszenia kreacji oraz jej istotne szczegóły, takie jak aplikacje czy wykończenia.

Dobór materiałów i kolorystyki

Mając gotowe projekty, Olga Ziemann przystępuje do doboru odpowiednich materiałów i ich kolorystki, która powinna jak najściślej odpowiadać kolorystce na papierowych projektach. Wybór konkretnego materiału zależeć będzie natomiast od charakteru projektowanego stroju. Eleganckie koronki, jedwab, falbanki oraz inne delikatne tkaniny to najczęściej używane w naszym atelier materiały. Wykorzystywany w studio stuprocentowy jedwab pochodzi z Włoch i Azji, w tym z Japonii. Tak przygotowany projekt z próbkami wybranych przez projektanta tkanin trafia do pracowni krawieckiej atelier.

Jak wygląda praca krawcowych w atelier?

Praca w atelier projektowania mody odbywa się w ścisłym porozumieniu z krawcowymi, którym Olga  Ziemann szczegółowo przedstawia swój pomysł oraz koncepcję stroju, a także, z którymi omawia każdy detal. Kolejny etap prac to powstawanie pod czujnym okiem projektanta papierowych form i wykrojów, czyli pojedynczych części kreacji, które następnie zostaną zszyte. Projektant dobiera kolor nici, a także kładzie szczególny nacisk na detale stroju i dodatki. Uszycie całości kreacji ułatwiają używane w Silk Epoque nowoczesne maszyny do szycia światowych, wiodących marek.

Oprócz gotowych ubrań atelier oferuje również możliwość uszycia stroju na miarę. Szczególnej uwadze polecamy najnowszą kolekcję wyjątkowych sukien ślubnych.