Zarówno jedwab, jak i aksamit to szlachetne materiały, które wyróżniają się na tle innych swoimi właściwościami. Oba wykorzystywane są do tworzenia wysokiej jakości odzieży i nie tylko. Z jedwabiu wytwarza się również np. pościel. Są to jednak znacznie różniące się od siebie tkaniny, dlatego nie należy mylić tych pojęć ani stosować ich zamiennie. Czym więc cechuje się aksamit a czym jedwab? Odpowiadamy w artykule.



Czym jest aksamit?

Aksamit to rodzaj tkaniny bawełnianej z puszystą, lecz krótką okrywą włosową z wierzchu. Jest to materiał dwuwarstwowy, który może mieć domieszkę jedwabiu, bawełny lub wełny. Najwyższą jakością cechuje się oczywiście aksamit jedwabny, który wyróżnia się niezwykłą miękkością i delikatnością, a także wykonany jest w stu procentach z naturalnych włókien – wiskozy oraz jedwabiu.

Tkanina aksamitna jest znacznie grubsza niż jedwabna, jednak charakteryzuje się przewiewnością, dzięki czemu skóra może przez cały czas swobodnie oddychać i zachowuje odpowiednią temperaturę. Co istotne, materiał ten jest jednocześnie bardzo delikatny, dlatego należy się z nim obchodzić z dużą ostrożnością, szczególnie podczas prania.

Czym jest jedwab?

Jedwab również jest niezwykle miękki i miły w dotyku, jednak jest znacznie cieńszym materiałem, szczególnie w porównaniu do aksamitu. Jest także lejący, a jego faktura sprawia, że delikatnie opiera się na ciele, idealnie dopasowując do jego kształtów. Włókno jedwabne jest hipoalergiczne i ma wyjątkowo gładką powierzchnię, dzięki czemu nie przykleja się do skóry i nie powoduje podrażnień.

W związku z tym sukienki jedwabne i inne ubrania z tej tkaniny polecane są dla osób o wyjątkowo delikatnej skórze oraz skłonnościach do uczuleń. Co więcej, jedwab pomaga utrzymać termikę ciała na odpowiednim poziomie. Zimą zatrzymuje ciepło i delikatnie grzeje, latem zaś – przyjemnie chłodzi, efektywnie chroniąc przed gorącem.